رضا زوارقی
۴ مرداد ۹۵
امیر پورصادق
۴ مرداد ۹۵
ناصر میرزایی دریانی

مدرک: کارشناس آسیب شناسی گفتار و زبان

مدرک همراه: –

شماره نظام پزشکی: گ – ۴۵

ایمیل: nassermd1337@yahoo.com

تلفن: ۰۴۱۳۵۵۶۱۰۲۹۰۴۱۳۵۵۴۲۵۳۹

موبایل: ۰۹۱۴۴۰۰۱۴۳۰

آدرس اینترنتی: –

آدرس: تبریز – خیابان ۱۷ شهریور جدید – جنب بستنی وحید – ساختمان گلستان – طبقه اول – گفتاردرمانی آذربایجان

ST دوره ۵ فارغ التحصیل ۱۳۶۱ از (دانشکده توانبخشی و رفاه اجتماعی) دانشگاه علوم پزشکی ایران

مولف دو کتاب: آیا شما هم لکنت دارید و آیا فرزند شما لکنت دارد.

 

گفتار درمانی چیست؟

(speech Therapy) علمی است که برای درمان افراد مبتلا به اختلالات گفتار و زبان تلاش می کند.منظور از اختلالات گفتار و زبان،آن دسته از نقض هایی هستند که بر روی زبان، گفتار، صدا و ریتم اثر می گذارند.برای آشنایی با این اصطلاحات آن ها را شرح می دهیم.

۱- زبان:عبارتست از وسیله ای که باعث انتقال افکار و احساسات به دیگران می شود.مانند: صحبت کردن – نوشتن – خواندن اشارات – پانتومیم – هنر و …

۲- گفتار: قسمتی از زبان است که در آن برای انتقال افکار و مفاهیم به دیگران از صدا ها، کلمات و ترکیب با قاعده ی آن ها استفاده می کنیم.

۳- صدا: صوتی است که در اثر ارتعاش تار های صوتی در حنجره تولید می شود.

۴- ریتم: عبارتست از رعایت فواصل زمانی در ادای صدا ها یا کلمات که گفتار انسان را آهنگ و نظم خاصی می بخشد.

انواع اختلالات گفتار و زبان

۱-لکنت (stuttering): حالتی است در جریان یا ریتم گفتار که در اثر مکث های غیر عادی، قطع صدا، تکرار ها یا کشیده گویی صدا ها و سیلاب ها و یا کلمات و یا حتی جملات، بوجود می آید.در برخی افراد ممکن است در حین لکنت حرکات غیر معمول در صورت و بدن نیز دیده شود.

سوال: علت لکنت چیست؟

درواقع علت اساسی مشخص نیست، بعضی از علت های شناخته شده عبارتنداز: ترس، یادگیری، اتفاقات غیر مترقبه، تنبیهات بیجا، فشار های خانه و مدرسه در مراحل بحرانی رشد.

سوال: لکنت معمولا در چه سنی ظاهر می شود؟

بطور معمول در سنین کودکی مابین ۲ تا ۵ سال شروع می شود اما در سنین مدرسه و به ندرت در بزرگسالی نیز امکان دارد ظاهر شود.

سوال: وقتی بچه ای ناروان صحبت می کند، چه باید کرد؟

در صورتیکه خود کودک، از مشکلش آگاهی ندارد، نباید او را متوجه ناروانی گفتارش کرد.درمورد نحوه گفتارش به او تذکر ندهید، راهنمایی نکنید و ایراد نگیرید.

سوال: آیا همه افراد میزانی از ناروانی در گفتارشان دارند؟

بله، تقریبا اکثر کودکان در رشد گفتار اولیه، از یک مرحله ناروانی عبور می کنند که در آن سنین طبیعی است.

سوال: اگر دیده شد که فردی شروع به لکنت کرد،چه باید کرد؟

باید هرچه زودتر در صدد کمک های تخصصی و ارزیابی کارشناس بود تا از پیشرفت آن جلوگیری شود.

۲-اختلالات تولیدی (Articulation Disorders): اشکال در ادای صحیح صداهای گفتاری و نیز ترتیب آن ها در کلمات و جملات، که بصورت جایگزینی صوتی جای صوت دیگر (ماسین به جای ماشین) و یا حذف یک صوت (بن به جای بند) و گاه خراب گویی یک صوت دیده می شود. افراد کم شنوا نیز دارای اشکال تولیدی هستند. Audiogenic Dyslali و Dysarthria در این گروه قرار دارند.

سوال: علل اختلال تولیدی چیست؟

در نتیجه ی اشکالات فیزیکی مانند: فلج مغزی، شکاف کام، کم شنوایی، بد فرمی دندان ها و فک ها، کوتاهی تیغه ی زیر زبان و در مواردی هم یادگیری ناقص و غلط، این اختلالات بوجود می آیند.

سوال: آیا عفونت های گوشی مزمن در دوران کودکی، در رشد صدا ها و گفتار کودک موثرند؟

بله، زیرا کودک، گفتارش را با گوش دادن به اطرافیان می آموزد. اگر در این مرحله دچار عفونت های گوشی مزمن شود ممکن است از یادگیری بعضی از صدا ها باز بماند.

سوال: آیا یادگیری صداهای گفتاری در کودکان در یک زمان و یکباره اتفاق می افتد؟

خیر، صداها در مراحل تدریجی یادگرفته می شوند و حدود ۶-۵ سالگی باید تمامی صداها صحیح ادا شود.

سوال: برای تلفظ صحیح صدا ها در کلمات، چه کمکی می توان کرد؟

الگوی گفتاری خوبی برایش باشید- کلمات غلط و نادرست او را بکار نبرید- اجازه ندهید کورد مسخره واقع شود- صحبت او را قطع و پیوسته اصلاح نکنید.

سوال: آیا افراد بزرگسالی که اشکال تولیدی دارند میتوان کمکشان کرد؟

بله افراد بزرگسال بدون در نظر گرفتن سن می توانند درمان شوند.میزان هوش، انگیزه، پشتکار و همکاری فرد اهمیت بسزایی دارد.

۳-تاخیر در رشد گفتار و زبان (Delayed Speech and Language): اگر صدا های گفتاری در سنی که پیش بینی می شود،بدرستی ادا نشوند گفتار به تاخیر افتاده و اگر کلمات و جملات در سن پیش بینی شده، ادا و یا قابل فهم نباشد و شناخت و درک نیز در حد سن تقویمی نباشد، زبان به تاخیر افتاده است. دو مورد فوق معمولا با هم دیده می شوند.

سوال: صحبت کردن را چگونه یاد می گیریم؟

بچه ها با گوش کردن و تمرین و تکرار چیزهایی که میشنوند،صحبت کردن را می آموزند.

سوال: چگونه می توان به رشد کلامی کودک کمک کرد؟

با یک زبان با او حرف بزنید- برایش قصه بگویید و کتاب بخوانید- با او زیاد صحبت کنید- او را به ایجاد ارتباط، بدون تاکید روی صحبت کردن تشویق کنید- در بازی ها و زندگی روزمره، زندگی را برای او لذت بخش و خوشایند نمایید.

سوال: علایم تاخیر رشد گفتار کدام است؟

اگر کودکی نتواند کلمه ای را تا یک سالگی و جملات کوتاه را تا دوسالگی ادا کند، ممکن است از نظر گفتاری تاخیر داشته باشد و اگر بچه ای درخواست های ساده ی دیگران (مانند: بیا اینجا) را تا یک سالگی، و درخواست های دوگانه ی دیگران(مانند: بیا اینجا و بشین) را تا دوسالگی درک نکند، درصورت داشتن شنوایی سالم، درک و زبانش به تاخیر افتاده است.

سوال: چه موقع باید در صدد کمک های تخصصی بود؟

اگر متوجه نا رسایی شدید درنگ نکنید،اگر مسئله ای باشد تماس و اقدام به موقع خیلی مهم است و اگر مسئله ای نباشد از نگرانی در خواهید آمد.

سوال: در صورت بروز اختلالات گفتار و زبان آیا از نظر جسمانی خطری متوجه کودک است؟

تاخیر در رشد گفتار و زبانامکان دارد که با مشکلات سلامتی کودک همراه باشد.هر سوالی که در رابطه با رشد جسمانی کودوتان دارید، باید با متخصص کودکان تماس بگیرید ولی اگر در رابطه با گفتار و زبان کودک خود سوالی دارید، با آسیب شناس گفتار و زبان تماس بگیرید.

سوال: چه کسی می تواند به افرادی که دارای اختلالات گفتاری و زبانی می باشند، کمک نماید؟

آسیب شناس گفتار و زبان با تجارب تخصصی خود می تواند به پیشرفت گفتار و زبان و درمان سایر اختلالات مربوطه، کمک شایانی بکند. بعد از ارزیابی کامل توسط آسیب شناس (در صورت نیاز فرد به کمک های تخصصی دیگر و ارجاع او به مراکز مربوطه)، با ارائه ی برنامه های مشخص درمانی در جلسات مکرر و بر حسب نیازهای بیمار، بصورت فردی یا گروهی، نارسایی های او ترمیم خواهد شد.مسئله ی مهم اقدامات و کمک های صحیح و بموقع می باشد.

۴- اختلالات صدا (Voice Disorders): این اختلالات به صورت طنین/ تن نا مناسب (خیلی بم- خیلی زیر و یا صدای دورگه پسرها بعد از بلوغ، صدای مردانه در خانم ها و صوت یک نواخت)، حجم نا مناسب (خیلی بلند- خیلی آهسته) و کیفیت نامناسب (خس خس- گرفتگی- تودماغی بودن صدا)

سوال: چه چیز هایی سبب بروز اختلالات صدا می شوند؟

داد زدن- استفاده غلط و بد از طنین یا حجم صدا و متعاقب آن ایجاد زخم، ندول، پولیپ یا حتی تورم تار های صوتی- داشتن نوعی جراحت /تصادم که باعث فلج تارهای صوتی شود- مصرف زیاد دخانیات استفاده ی بد و غلط از صدا، ارتباطی با سرطان حنجره ندارد.ُ

۵-افازی (aphasia)  : اختلالاتی در گفتار و زبان که به علت ضایعه ی مغزی متعاقب ضربه یا جراحت مستقیم وارده به سر ، اثابت گلوله یا ترکش به مغز و نیز سکته های مغزی در افراد به وجود می آیند.

سوال: افراد آفازیک چه اشکالات زبانی دارند ؟

به درجات مختلفی در یک یا چند مورد زیر ناتوانی دارند فهم و درک آنچه برایشان گفته می شود – بیان افکار خودشان خواندن و نوشتن – اشاره – استفاده از حروف اضافه در گفتار – درک و شناخت اعداد و مفهوم  تعداد و  مفاهیم و …. به علت همین ناتوانی هاست که مممکن است گفتارشان به صورت تلگرافی در آید حتی امکان دارد به عبارات کوتاه و کلمات منفرد ، محدود گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + سه =